Mikołajek

 

Mikołajek Pierwsze przyjaznieMikołajku, jak się czujesz? Dobrze.

Naprawdę dobrze, żadnego kłopotu?!
Dobrze, żadnego.
 
Może to faktycznie w porzadku, że mój rozmówca, chłopczyk lat 5, traktuje swą sytuacje jako coś normalnego. W końcu jaki pożytek odniósłby, martwiąc się, że jego zdrowie pozostawia wiele do życzenia.?!
 
Mikołajku – śpieszy z wyjaśnieniem mama, przeciez wiesz, że masz problem z nogą. Na indagowanym nie czyni to najmniejszego wrażenia. Najwyrazniej jest “zatwardziały” w optymistycznym postrzeganiu własnej osoby. I dobrze: na biadolenie, smutek czarnowidztwo jest zawsze czas.
 
Był to prawdziwy szok! – kontynuuje mama. Przez cały okres stanu odmiennego słyszłam, że wszystko jest jak należy. Opinia ta pochodziła od najwyższego autorytetu medycznego – od profesora, akademickiego specjalisty w zakresie ciąży i położnictwa. Na domiar złego usłyszeliśmy, że przypadki takie jak Mikołajka, czyli niewykształcenie kości udowej, z reguły występują w parze z innymi problemami zdrowotnymi. Na przykład z chorobami serca, nerek, brzucha itp. Na szczęście ewewntualność ta nie urzeczywistniła się.
 
Jedynym rozwiązaniem była proteza. Pirewszą Mikołajek dostał, gdy miał rok i dwa miesiące. Wygladała okropnie: drewniana, zgrubnie obrobiona, ciężka, bez stawu kolanowego – zupełnie jak dla Pinokia. Druga, wykonana wg projektu niemieckich zakładów ortopedycznych przedstawiała się lepiej. Dzięki użyciu włókien węglowych, metalu i gumy ważyła niewiele i była lepieej była dopasowana do budowy Mikołajka. Podobnymi zaletami odznacza się proteza trzeciq, która syn nosi teraz. Mankamentem jednak ich wszystkich jest niemożność zginania, sprawiająca, że Mikołajek nie potrafi wykonywać pewnych ruchów, na przykład pedałować.
 
 Nasz przyjazd do Chicago wiąże się z nadzieją, że uda nam się zdobyć sztuczną kończynę, odpowiadającą możliwościom nowoczesnej techniki medycznej.
 
Mikolajek z mama
 
Czy leczenie Mikołajka to tylko oprotezowanie?
 
Oczywiście, nie! Cały czas prowadzimy rehabilitację. Jej celem jest niedopuszczenie do skrzywienmia kręgosłupa, o co w przypadku dysproporcji w rozwoju kńzyn bardzo łatwo. Mikołajek systematycznie wykonuje rozmaite ćwiczenia, chodzi na pływalnię.
 
Share!